За връзка с мен: Д-р Ани Димитрова ani@zdravesani.com, dr_dimitrova /Skype/, 0886 940 873

Шоколадът може да е полезен за вас, в подходящата доза!

cocoa300x199

Tвърде малко интересни научни проучвания се появиха в последните години относно шоколада. А също така цари и голямо объркване – какъв шоколад да ядем, по колко, видове шоколад, които да избягваме и т.н., затова се надявам да успея да разсея някои от митовете по този въпрос. Шоколадът може да се използва и с лечебна цел, но само ако е от подходящия вид. 

Шоколадът е като всичко останало: приемаме боклук, отделяме боклук.Консумирането на нискокачествен шоколад, като шоколад наблъскан със захар и различни химикали, не е по-полезен за вашето тяло от пиенето на сладки газирани напитки.

 

Може ли да определим шоколада като любимият ви зеленчук?

 

Шоколадът се прави от изпечени какаови зърна /какаото е ниско вечнозелено дърво, отглеждано заради семената му/ или от неизпечени зърна и тогава се нарича “суров шоколад”. Броят на ползите за здравето асоциирани днес с какаовите зърна е наистина впечатляващ, включващи ползи за сърцето и кръвоносните съдове, мозъка и нервната система, подобрена чувствителност към инсулин и дори забавяне процесите на стареене. Ползите на какаото се дължат на естествено намиращите се в зърната съставки, като епикатехин и резвератрол, и двете много мощни антиоксиданти.

 

Eпикатехинът се смята, че подпомага предпазването на нервните клетки от увреждане. Norman Hollenberg, професор по медицина от Харвард, който е прекарал години в изучаване на племето Куна от Панама – хора пиещи до 40 чаши какао на седмица, вярва, че епикатехина е толкова важен за здравето, че трябва да се счита за витамин. Хората Куна имат по-малко от 10% риск от инфаркти, други сърдечносъдови заболявания, рак и диабет, които са най-преобладаващите заболявания, опустошаващи Западния свят днес. 

 

Освен епикатехин, какаото съдържа и високи количества резвератрол, мощен антиоксидант, съдържащ се и в червеното вино, известен със способността си да преминава кръвно-мозъчната бариера, за да подпомогне защитата на нервната система.

 

Едно изследване през 2012 година установи, че консумацията на шоколад може да намали риска от сърдечносъдово заболяване с 37% и риска от инфаркт с 29%. Друг анализ от същата година в Англия откри, че какаото/шоколадът намаляват инсулиновата резистентност, високото кръвно налягане, повишават еластичността на кръвоносните съдове и леко понижават LDL /т.нар. лош холестерол/. Dr. Golomb обяснява, че здравните ползи от какаото изискват сравнително тесни граници на дозировка. Съществува “Goldilocks curve”/крива на Голдилокс/—твърде малко и твърде много от нещо полезно, не носи особени ползи.

Ползи за здравето от какаовите зърна:

  • Противовъзпалително действие
  • Антидиабетично и възпрепятства затлъстяването
  • Предпазва нервната система
  • Забавя прогресирането на периодонтита
  • Aнтиканцерогенно
  • Подобрява флората в стомаха и червата
  • Повишава физическата издържливост
  • Aнтитромботично
  • Предпазва сърцето
  • Намалява хормоните на стреса
  • Mоже да удължи жизнения цикъл
  • Намалява риска от Алцхаймер
  • Подобрява чернодробната функция
  • Намалява симптомите на Глаукома и Катаракта
  • Предпазва от прееклампсия при бременни жени

 

Как да избираме шоколад

 

Колкото по-близо е какаото до естественото си сурово състояние, толкова по-голяма е неговата хранителна стойност. В идеалният случай, какаото или шоколадът трябва да се консумират сурови. Когато избирате шоколад, добре е да търсите с по-високо съдържание на какао и по-ниско съдържание на захар. Най-общо казано, по-тъмният шоколад е по-богат на какао. Какаото е умерено горчиво и колкото по-висок е процентът на какаото, става по-горчив шоколадът. Отговорни за горчивия вкус на шоколада са флаванолите в какаото и често производителите на шоколад ги отстраняват. Но тези флаваноли са отговорни и за много от здравословните ефекти на шоколада.

 

За да противодействат на горчивината, повечето шоколади са подсладени, така че хранителната стойност и вкуса са въпрос на баланс. Въпреки, че суровото какао е най-хранително, повечето здравни изследвания за ползите от какаото включват консумация на шоколад или какао, но не сурови. И независимо от това, резултатите остават силно положителни. Това предполага, че голяма част от хранителната стойност на шоколада се запазва, дори и след обработката на какаото.

 

Вашата цел тогава е да намерите възможно най-малко обработен шоколад, но пък и да е вкусен. Не бихте желали да елиминирате твърде много от здравословните ползи, консумирайки продукт съдържащ много захар и химикали. Изберете процентно съдържание на какао 70% и повече. Ако харесвате вкуса на суровото какао, тогава това е най-добрият вариант. Млечният шоколад не е добър избор, защото съдържа пастьоризирано мляко, което не е добро за вас и големи количества захар. Белият шоколад също съдържа много захар и нито един от фитонутриентите, така че не е добър избор. Черният шоколад остава най-добрия вариант.

 

Съставки, за които да внимавате:

 

Четете внимателно етикетите и преценявайте всеки продукт за следното:

  • Вид на подсладителя: Не само трябва да избирате шоколад с ниско съдържание на захар, но и трябва да внимавате какъв вид захар съдържа. Понякога се използва мед като подсладител в сурови какаови продукти, което е добър избор /в умерени количества/. Ако можете да намерите шоколад подсладен със стевия или друг натурален подсладител, е за предпочитане пред тръстикова захар, фруктоза или високофруктозен царевичен сироп. И определено избягвайте всички продукти съдържащи изкуствени подсладители.
  • Генетично модифицирани какови зърна /ГМО/: Избирайте шоколадови продукти сертифицирани като органик, за да сте сигурни, че не са ГМО. Повечето шоколади днес, дори и черните, са ГМО за съжаление.
  • Вид на мазнината: Мазнините в шоколадите, доколкото са правилния вид шоколад, са хубаво нещо. Те забавят абсорбцията на захарите и намаляват скока на инсулин. В идеалният вариант, видът на мазнините в шоколада трябва да са тези, които се съдържат в естественото растение – какаово масло. Основната мастна киселина в какаовото масло е стеаринова киселина, която е единствената наситена мазнина, която има благотворен ефект върху HDL, без да има негативен ефект върху LDL, според Golomb.

Кокосовото олио би било следващата най-добра мазнина в шоколада. Избягвайте соево олио /и изобщо соята/ и другите растителни мазнини и трансмазнини.

 

Колко шоколад трябва да ядем и колко често?

Най-общо казано, изглежда за предпочитане да ядем по-малки количества шоколад, но по-често, като разделения прием на добавки през определен интервал, за да се осигури постоянен поток на нутриенти в кръвния ток. Според Dr. Golomb, изследванията показват, че хората консумиращи шоколад повече от 5 пъти седмично имат по-нисък индекс на телесна маса.

 

Tака казано, ако ядете шоколад 20 пъти на ден, ще имате проблем заради количествата, които поемате. Ежедневната консумация на разделени дози /два до три пъти дневно/ вероятно е полезна, стига да не превишавате количествата и да консумирате висококачествен шоколад.

 

Според Ori Hofmekler, за да се възползвате напълно от ползите на шоколада, трябва да консумирате 100-200гр. на ден. Той твърди:

 

Проблемът е, че дори и най-здравословният черен шоколад днес, не е предвиден за такава голяма консумация.Да, средна порция от стотина грама черен шоколад на ден може да е достатъчна да повлияе кръвната ви захар и обиколката на талията ви.”

 

И една рецепта за:

Шоколадов мус с авокадоUntitled

 Съставки:

 2бр. узряло авокадо среден размер

¾ ч.ч. сурово какао на прах, може и повече

5 пресни фурми, без костилките, едро нарязани

¼ ч.ч. кокосово мляко, ядково мляко или филтърна вода

1ч.л. ванилов екстракт или ванилия на прах

 1 щипка нерафинирана морска сол

 

 

Начин на приготвяне:

  1. Накиснете фурмите в млякото или водата за 10-30 мин. за да омекнат. В блендер добавете обеленото авокадо, фурмите, млякото, ванилията, солта и какаото на прах. Разбъркайте в блендера до получаването на гладка смес. Може да добавите малко повече течност, за да улесните размесването и може да се наложи да оберете стените на блендера няколко пъти, за да се получи гладка смес.
  2. Нагласете съставките според вкуса си, добавете още какао, ако се налага. Гарнирайте и сервирайте по ваш избор.

 

Източник на тази рецепта е: Food Matters Recipe Book

Ако напразно се опитвате да отслабнете или сте го постигнали, но не можете да задържите резултата, свържете се с мен за безплатен опознавателен разговор, където ще поговорим за възможните решения!