10 домашни средства за облекчаване на стомашни киселини
В последно време, може би заради празниците и традиционното преяждане, но доста мои близки се оплакаха от киселинен рефлукс и ме попитаха за натурални средства за облекчаване на това твърде неприятно състояние. Както и да го наричаме-киселинен рефлукс, ГЕРБ (гастроезофагеална рефлуксна болест) или просто киселини в стомаха, то ни кара да се чувстваме много дискомфортно. Симптомите включват раздразнен стомах, оригвания, връщане на киселинен стомашен сок в хранопровода и устата, и класическото усещане за парене и болка (понякога) зад гръдната кост.
Много хора прибягват до многобройните лекарствени средства на пазара от рода на омепразол и др., потискащи секрецията на солна киселина – хистаминови Н2-блокери, холинолитици, инхибитори на протонната помпа; лекарствени средства, неутрализиращи секретираната солна киселина (антиацидни средства); и такива повлияващи инфекцията с Хеликобактер пилори. Но, проблемът е, че дългото използване на медикаменти има своите странични ефекти като диария, респираторни заболявания, остеопороза и други.
Първо, нека разгледаме какво се случва. С напредването на възрастта, нашите стомаси произвеждат по-малко солна киселина, храносмилателните ензими се изчерпват, а и при много от нас добрите бактерии (жизнено важни за добро храносмилане и здраве) са унищожени от многократните антибиотични лечения. На практика стомахът се опитва да работи много повече, за да смели постъпилата храна. ГЕРБ/ рефлукса се свързват обикновено с по-голямо разбъркване/разпенване на стомашното съдържимо и връщане на стомашни сокове към хранопровода, където изобщо нямат работа. Нормално, намиращата се на границата между хранопровода и стомаха клапа, пропуска храната от хранопровода към стомаха и плътно се затваря и не разрешава обратното движение на храната-от стомаха към хранопровода. Но системното преяждане, свръхконсумацията на алкохол, цигари, пикантни и мазни храни, шоколад (за съжаление), кафе водят до отпускане на тази клапа и обратното движение на храната става възможно.
И така, какво можем да направим, за да се почувстваме по-добре?
Домашно средство при киселинен рефлукс №1 – Ябълков оцет
Натуралният ябълков оцет (нефилтриран) е много популярно средство сред хората с храносмилателни проблеми и те широко го препоръчват. Дозите варират от ½ чаена лъжичка до 2 супени лъжици ябълков оцет в чаша топла или със стайна температура вода непосредствено преди хранене. Или другият вариант – подобни количества оцет в топла вода, но сутрин, веднага след ставане от леглото и вечер преди сън. Започнете с по-малки количества ябълков оцет и постепенно ги увеличавайте, ако има нужда. Ароматът на оцета е твърде силен и се усеща дори и разреден във вода ,и някои хора го намират за неприятен . Може да го добавите и към чай (вместо лимон), но чаят да не е твърде горещ. Най-добре е да използваме натурален, органичен ябълков оцет.
Домашно средство при киселинен рефлукс №2 – Сок от кисели краставички
Това звучи малко странно, но е проверено. Повечето от нас имат отворен буркан с кисели краставички в хладилника. И ако не харесвате вкуса на оцета, може да си набавите необходимата доза, овкусена чрез сока и подправките на краставичките. Просто пийнете едно шотче сок с храната или когато имате парене зад гръдната кост.
Домашно средство при киселинен рефлукс №3 – Ябълки
Независимо дали ще изберете свежи ябълки, ябълков сок или ябълков сайдер, ябълките осигуряват облекчаване на киселините при много хора. Някои ги използват, когато имат неприятното парене в стомаха, а други просто са увеличили количеството им в диетат си. Предполагам, че пектинът, който естествено се намира в ябълките, покрива и успокоява раздразнената лигавица на стомаха.
Домашно средство при киселинен рефлукс №4 – Алое Вера
Точно както облекчава изгаряния по кожата, това растение с противовъзпалителни свойства, може да облекчи и “изгарянето” отвътре. Може да се намери под формата на сокове, гелове и капсули, или може да си направите сок от вашето растение Алое Вера. Консумирайте го след храна, на празен стомах между храненията или преди сън.
Домашно средство при киселинен рефлукс №5 – Лимон
Направете си лимонада с истински лимони или изпийте чаша вода с лимон с храната, като по-приятен начин да увеличите киселините в храната.
Домашно средство при киселинен рефлукс №6 – Горчица
Оказва се, че горчицата е популярно средство за облекчаване на киселини. Повечето хора приемат по една лъжица след хранене, за да се избавят от киселинен рефлукс, като предпочитат жълтата горчица. Ефектът й може да бъде обяснен със съдържанието на оцет в нея, което й дава известна киселинност, плюс синапените семенца, които имат противовъзпалителен ефект и съдържат фитонутриенти. Може би нашите предшественици са имали нещо повече предвид, освен добрия й вкус, когато са комбинирали тази пикантна подправка с тежки храни.
Домашно средство при киселинен рефлукс №7 – Джинджифил
Може да използвате фабричните джинджифилови чайове или просто да нарежете малко пресен джинджифил и да го запарите с гореща вода. Някои хора пък смучат джинджифилови бонбони или пък дъвчат джинджифилови дъвки (всички дъвки помагат)
Домашно средство при киселинен рефлукс №8 – Папая и храносмилателни ензими
Папаята, прясна или сушена, съдържа ензими, които помагат на организма да се справи с тежките храни. Могат да се намерят и в таблетна форма, понякога в комбинация с други ензими. Ензимите се приемат с храната. А от свежата папая не е нужно голямо количество, за да свърши работа.
Домашно средство при киселинен рефлукс №9 – Пробиотици и храни с живи култури
Както вече споменах,с напредването на възрастта, процесите в човешкото тяло имат тенденция да се забавят постепенно и често се появяват проблеми с храносмилането. В здравия човек има повече бактериални клетки , отколкото човешки и когато приемаш лекарства, които убиват бактериите, нещата могат наистина да се объркат здраво. За да изградим отново здрава микробна флора в червата, където по-голямата част от храносмилането се извършва от бактериите, може да консумираме храни или хранителни добавки, съдържащи бактериите, от които се нуждаем. Тези здравословни бактерии са известни като пробиотици и играят важна роля за поддържане на здравето ни. Тук не става въпрос да получим бързо облекчение на симптомите (макар че се получава в повечето случаи), а за дългосрочното поддържане на здравословна чревна флора и добро храносмилане. Към тези храни спадат кисело зеле, комбуча, кефир, мисо и др. Получени в резултат на естествени ферментационни процеси.
Домашно средство при киселинен рефлукс №10 – Намалете стреса
Не се отделя нужното внимание на това, но съм забелязала, че хората се оплакват повече от киселинен рефлукс, когато нивото на стрес в работата им се увеличи. Затова дейности, които освобождават стреса и напрежението, намаляват и оплакванията от киселинния рефлукс – можете да поработите навън в градината, или да се разходите, да направите малко стречинг и да медитирате, поговорете с някого за проблемите си и се освободете от тях. Не си струва да жертвате здравето си, заради каквото и да било.
Какво да избягваме при киселини
Повечето хора, които страдат от киселинен рефлукс, вече знаят кое може да отключи болката, като например пикантна храна, мазна храна, кафе, алкохол или просто преяждане. Но ето някои, които може би не са ви известни.
Медикаменти:
- Ибупрофен
- Лекарства при остеопороза известни като бисфосфонати
- Лекарства при високо кръвно налягане-бетаблокери и такива на калций
- Аспирин
- Лекарства при безсъние и седативи
- Добавки съдържащи желязо
- Антидепресанти
- Антибиотици
- Добавки съдържащи Калий
- Рибено масло – рибеното масло е изключително полезно за много неща в човешкия организъм, особено в борбата с тихите възпаления в клетките, които са в основата на почти всички болести, но не понася на всеки.
- Мента – понякога ментата успокоява стомаха, но не трябва да се прекалява с нея, особено при киселини.
Надявам се този пост да ви бъде полезен, ако страдате от киселинен рефлукс. И запомнете: Ако болката е силна или постоянна, обърнете се към лекар, възможно е да се касае за нещо друго. Болката е начинът тялото ни да привлече нашето внимание!
И още нещо! Нарочно не споменах сода бикарбонат като вариант за домашно средство при киселинен рефлукс, макар че е, може би, най-разпространеното и популярно. Със содата трябва да сме много внимателни, защото попадайки в един препълнен с киселина и храна стомах, се развива бурна химична реакция на неутрализация, свързана с отделяне на много газ и това може да раздуе почти до разкъсване препълнения стомах. Освен това внася много Натрий в организма, което може да се окаже проблем при хора с определени заболявания.
Просто бъдете внимателни!
Ако желаете да разберете как мога да ви помогна да се справите с киселините без лекарства, свържете се с мен за безплатна опознавателна среща! Може ли един разговор да промени живота ви?
Използвани материали от интернет